İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde neler oluyor? #SesimiziDuyİEU

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde neler oluyor? #SesimiziDuyİEU

Biz İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileriyiz. Kısaca adı İEU olan okulumuz Ekim ayında güz dönemine başladı. Aralık ayına, dolayısıyla sınavlara yaklaştığımız bu günlerde ne yazık ki öğrenciler olarak mağdur edildiğimiz bir durum bulunmakta. İEU, biz öğrencilere girdiğimiz ve gireceğimiz sınavlar konusunda kamera ve mikrofon açık şekilde sınav olmamızı şart koşmuştur. Aynı zamanda bazı hocalarımızın sınavları okulda gerçekleştireceğine dair duyumlar da mevcuttur. Bu şartlar ve yönergeler bizlere sistemlerimiz üzerinden mesaj aracılığıyla bildirildi. Üstelik herhangi bir rıza veya talep alınmadı. Bunu öğrenen öğrenciler olarak hocalarımıza mesajlar attık, rektöre mail gönderdik ve CİMER’e başvurularda bulunduk. Ancak henüz bir dönüş alamadık. Birçok üniversitede bunun örneklerini ve iptallerini görsek de IEU İzmir’de bu uygulamayı şu anda yapmakta  olan tek üniversite oldu. Bizler bu hukuksuzluğa karşı savunmamızı bazı gerekçelere dayandırdık. İşte o gerekçeler ve bize verilen bazı cevaplar:

  1. Özel Hayatın Gizliliği İlkesi. Üniversitemizde çok fazla öğrenci arkadaşımız bulunmakta. Bu topluluğun mahremiyet ilkesinde sayılacak olan yaşadıkları mekanın, odanın ya da çevrenin bir kamera ve mikrofon aracılığı ile denetlenmesi şüphesiz ki Anayasanın 20. Maddesi olan Özel hayatın gizliliğini ihlal edecektir. Bunu hocalarımıza ve ilgililere belirttiğimizde cevap: “Zaten okulda da kayıt altındasınız. Bu kararın uygulanması bize YÖK tarafından bildirildi.” oldu. Sonuç alamadık.
  2. Ekonomik sınıf farklılıkları. Vakıf üniversitesinin bünyesinde bulunan öğrencilerin bir kısmı her ne kadar ücretli okuyor olsa da bu insanların böyle zor bir dönemde kamera yahut mikrofon, hatta ve hatta bilgisayarlara sahip olduğu anlamına gelmemekte. Aksine bunlar sorgulanmaya kapalı hususlar olup şayet böyle bir sistem varsa dahi bu araçların okul tarafından tedarik edilmesi gerekirdi. Ancak buna da yanıtları: “Dilerseniz gelip sınava okulda girebilirsiniz. Eğer kamera açmazsanız sınavınız geçersiz sayılacaktır olmuştur.” Yine Anayasamızın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesi ihlal edilmiş oldu.

Aynı zamanda bu sistem KVKK’ya da oldukça aykırı bir tutum sergilemektedir.

Salgın döneminin zorluklarıyla birlikte vakaların artışı, uzaktan eğitim ve maddi hususlar bizleri maddi ve manevi açıdan yeterince zorlarken bir de bu baskı ve haksızlıklarla sınavlara girmek istemiyoruz. Bir hukuk öğrencisi olarak uğradığımız bu adaletsizliğe karşı çıkmayı İEU’den öğrendim. Şimdi bu adaletsizliğe hep beraber karşı çıkmayı teklif ediyorum.

Bizler hem bu ülkenin vatandaşları hem de öğrencileri olarak haklarımızın ihlal edilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Üniversitemizin bu talebimizi göz ardı etmesini istemiyor ve bu konudaki tutumunu değiştirmek istiyoruz. Ekte belirtilen imzalatmak istedikleri sözleşme muvazaalıdır.  Sözleşme, irade ile beyan arasında uyum gerektirir. Görünürdeki imzalamak zorunda olduğumuz bu sözleşme biz öğrencilerin gerçek iradelerini yansıtmamaktadır ve bu sebeple geçersizdir. #SesimiziDuyİEU

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0