Üniversite tercihi yaparken…

Üniversite tercihi yaparken…

Sınav maratonunun son aşaması olan tercih dönemine geldik. Tercih dönemi bazen sınava hazırlanmaktan daha kafa karıştırıcı bir hal alır. Ailenin baskısı, arkadaşların etkenleri, öğretmenlerin görüşleri arasında ne yapmamız gerektiğini unutuyoruz. Biz de aynı yollardan geçtiğimiz için tercih yapan arkadaşlarımıza katkı sağlaması açısından bir yazı yazdık. Umarız bir faydası olur diyerek fazla uzatmadan konuya geçelim.

“Puanım ziyan olmasın.”
Birçok arkadaşımız yaşadıkları stres, ailevi problemler ve bunlara benzer sebeplerden dolayı “puanım ziyan olmasın” diyerek istemedikleri bölümleri veya üniversiteleri tercih ediyorlar. Bu durum ilk zamanlar bir kaçış noktası gibi görülse de ilerleyen zamanlarda yapılan bu hata karşımıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarda öncelikle kendi isteğinizle göz önünde bulundurarak hatta gerekirse bir sene daha hazırlanarak, ki mezun senesi kayıp olarak görülmemelidir, hayatınızda doğru kararlar alabilirsiniz. Yapılan bir diğer hata ise tercih yapan arkadaşlarımızın kendi yeteneklerini arka plana iterek prestijli bölümleri tercih etmesidir. Sırf bir bölümün toplum içinde saygınlığını olduğunu düşünerek yazdıysanız okul hayatınızda veya mezun olduktan sonra sevdiğiniz işleri yapmıyor olacaksınız. Bu durumlar iyi muhakeme edilmesi gerekir.

“Üniversite mi bölüm mü?”
İyi bir üniversite ve iyi bir bölüm kesişimini yakalayanlar arkadaşlar bu bölümü okumadan geçebilirler sözüm size değil. Benim sözüm bu ikilem arasında kalan arkadaşlaradır. İyi bir bölümün öğrenciye katkısı daha sınırlıdır. Öğrencinin biçimlenmesini sağlayacak ve katkıda bulunacak olan akademik kadro ve üniversitenin ortamıdır. Akademik kadro demişken tercih yaparken akademisyenlerin yurt dışında doktorasının olup olmaması ve yaptıkları yayınlara dikkat edebilirsiniz. Artan üniversiteler ve kontenjanlar nedeniyle iş bulmak oldukça zordur. Sizin sadece iyi bir üniversitede okumanızın yetmeyeceğini bunun yanında kendinizi ne kadar geliştirebilirseniz o kadar iyi olacağınızı da aklınızdan çıkarmayın.

“Akreditasyon”
Üniversite tercihlerimizi yaparken çok dikkate alınmayan ama ileriki hayatımızda özellikle akademisyenlik düşünüyorsak atlamamız gereken bir konu. Akreditasyon nedir? Kısacası üniversitenin eğitim kalitesini göstermek için ulusal ya da uluslararası bağımsız kuruluşlardan aldıkları belgedir. Bu belgenin alınması üniversitelerin tercih edilebilirliğini arttıran bir husustur. Akredite edilen üniversiteden mezun olduğunuz zaman yurt içinde veya yurt dışında daha prestijli bir konuma sahip olabilirsiniz ki ayrıca mezun olduğunuz okulun akredite edilmemiş olması durumunda özellikle yurtdışında birçok kapı yüzünüze kapanabilir. Tercih yapılırken istediğiniz bölümün akredite edilip edilmediğine dikkat edin.

Yapay Zeka
Dünya’da son yıllarda hızla gelişen ve bunun etkilerini Türkiye’de de gördüğüm ve göreceğimiz bir alan. Bu başlığı buraya koymamın nedeni yapay zeka ile birlikte gelen yeniliklerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de birçok bölümün önüne kesecek olmasıdır. Yapılan araştırmalarda istihdam oranının azalacağı alanlar arasında çağrı merkezleri, posta hizmetleri, matbaa, seyahat acenteleri, sigortacılık, muhasebe, ofis idari personeli yer alıyor. Bir diğer yandan baktığımız zaman ise yapay zeka ile birlikte önü açılan ve açılmakta olan bölümlerin de olduğunu görüyoruz. Bu bölümlerde teknolojiyi yakından takip ediyor olmak, temel mühendislik becerileri, kodlama yapabilmek gibi kabiliyetler aranmaktadır.

Üniversitenin Olanakları
Üniversite tercihi yaparken bakmamız gerekenlerden biri de üniversitenin bize sağladığı imkanlar. Seçeceğiniz üniversitenin staj imkanlarına, öğrenci kulüplerine, laboratuvarlarına, uygulama okullarına bakılması teoriyi pratikte uygulamanıza yardımcı olacaktır. Bunların dışında yurt dışı deneyimi düşünen arkadaşlarımız üniversitenin erasmus anlaşmalarına da bakabilirler. Kısacası kendinizi geliştirebilecek imkanları üniversitenin sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz.

Söylemeden Geçmeyelim
Son olarak bu bölümde de sizin hemen hemen herkesten duyabileceğiniz benim de söylemeden geçmeyeyim dediğim şeyleri eklemek istiyorum. Üniversite ve bölüm seçerken kendinizi tanımanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz çok önemli. İleride yapacağınız ve belki de hayatınızın sonuna kadar devam ettireceğiniz mesleklerin seçimini yaparken özellikle aile baskısı altında kalmadan ve kulaktan dolma bilgilere kanmadan tercih yapmalısınız. Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun, sadece ‘adı’ var diye bir bölüm veya üniversite tercihi yapmayın.

Bütün bunların yanında tercih döneminde yalnız olmadığınızı bilmenizi istiyoruz. Tercih yapmanın zorluklarını biliyoruz ve kafanıza takılan merak ettiğiniz soruların olduğunu da. Bu konuda Öğrenci Sendikası olarak sorularınıza cevaplıyoruz. Aşağıdaki formu doldurun, üniversite temsilcilerimiz size ulaşsın; merak ettiğin okul ve bölümle ilgili sorularını cevaplasın. Yalnız hissetme, çünkü değilsin.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0