Türkiye’de Öğrenci İntiharlarının Başlıca Sebepleri: Cemaat Yurtları, Gelecek Kaygısı, Ekonomik Sıkıntılar

Türkiye’de Öğrenci İntiharlarının Başlıca Sebepleri: Cemaat Yurtları, Gelecek Kaygısı, Ekonomik Sıkıntılar

Geçtiğimiz günlerde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara arkadaşımızın intiharını üzüntüyle öğrendik. İntihar sebebi olarak gelecek kaygısından, aile baskısıyla cemaat yurdunda kaldığından, gelecekte doktor olduğunda maruz kalacağı mobbing’ten ve çekeceği ekonomik sıkıntılarından bahsetti. Bu olay yaşanmadan önce lise 2. sınıf öğrencisi sıra arkadaşımız Damla Güral intihar etti. Çoğumuzun belki haberi dahi olmadı.

Üst üste intihar eden sıra arkadaşlarımızın bu sıklıkta hayatlarına son vermeleri bir tesadüf mü? Elbette hayır.  Bu intiharlar bizlere, ülkede doğru gitmeyen bir şeylerin olduğunu net biçimde gösteriyor.

Bu sorunlardan bir tanesi de cemaat ve tarikat yurtları.

Öğrencilerin tarikat yurtlarına başvuracak çaresizlikte olmasının birçok sebebi var. Aile baskısı sebebiyle mecburen bu yurtlara gönderilenler, ekonomik sıkıntıların baş göstermesiyle ev kiralayamadıkları için düşük ücretlerle belli dini dayatmaları kabul etmek şartıyla yerleşenler, devlet yurtlarındaki yetersizliklerden dolayı cemaat yurtlarını bir alternatif olarak görenler ve özel yurtlara para yetiştiremeyenler…

Hatırlarsınız ki birkaç ay önce öğrenciler kalacak yer bulamadığı için “barınamıyoruz” diyerek bir nöbet hareketi başlatmışlardı. Neydi bu barınma gündemi? Üniversite öğrencileri artan kira fiyatları ve yurt fiyatları üzerine kalacak yer bulamadılar. Geceleri parklarda nöbetler tuttuk. Bu sayede az da olsa arkadaşlarımızın bazılarının yurtlara yerleşmesine destek olduk. Ama kalan arkadaşlarımızın bazıları bu ekonomik sebeplerden tarikat yurtlarına yerleşmek zorunda kaldı. İktidar, bu yurtları kamulaştırıp gelirlerini öğrenciler için harcamak yerine bütün bu intihar, tecavüz, katliam haberlerine karşı 3 maymunu oynuyor. Mevcut yurtların kamulaştırılıp, öğrenciler için ihya edilmesi yerine var olan özel yurtlar ve tarikat yurtlar tekel haline getiriliyor, devlet yurtları ise günden güne niteliksizleştiriliyor .

Bir diğer intihar sebebi olan geleceksizlik ise bugün Türkiye’de hemen hemen her öğrencinin en büyük korkusu haline gelmektedir. Ülkemizin öğrencileri gelecek kaygısı yüzünden yaşamına son vermeye devam ediyor. Fakat bir çözüm üretilmiyor. Her geçen gün lise ve üniversitelerde kaygımız artmaya devam ediyor . Burada, ekonomik sıkıntıların da intihar sebebi olması, dolaylı yoldan da olsa ortaya çıkıyor. Gençler gelecekte nasıl karınlarını doyuracaklarını düşünüyorlar. Zevkleri, hobileri bir yana, sadece karın doyurmayı düşünüyorlar. Bu yüzden beyin göçü artarak devam ediyor. Bu sıkıntıyı belirttiğimizde ise “Ekonomi zaten iyi, siz açgözlüsünüz” gibi cevaplar alıyoruz. Bir test kitabının 60-70 lira olduğu ülke de ekonomi iyi olabilir mi? Ya da bir öğrenci hayallerindeki okulu kazanmak için onca strese karşın devletin verdiği kaynakların hiçbirinden faydalanamayıp , senede binlerce lira harcamak zorunda kalmalı mıdır ? Ancak görüyoruz ki, iktidar düzeni bu konuya çözüm bulmamakta diretiyor ve her geçen gün baskılarını artırıyor.

Öğrenciler, yarış atı gibi yarıştırılıp günden güne daha da umutsuz, çaresiz, kaygılı olmaya devam ediyor. Çözüm içinse hiçbir şey yapılmamakla beraber bunlar bir sorun olarak bile görülmüyor. Eğitim sistemimizi yönlendiren insanların çocuklarını yurtdışında, özel okullarda okutması  sistemde sorun olduğunu göstermekte yeterlidir.

Hiçbir öğrenci yalnız kalmasın diye çıktığımız bu yolda tüm sorunlarımıza karşı eşit, laik, bilime dayalı bir eğitim için mücadeleye devam edeceğiz. Tüm sıra arkadaşlarımızı bu çarpık düzene karşı bizlerle beraber mücadele etmeye çağırıyoruz.

#CemaatYurtlarıKapatılsın

#EnesKara

Yazar: Egehan Uçar

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0