“Sorun” bizim varlığımız değil, sizin kadın düşmanı politikalarınız!

“Sorun” bizim varlığımız değil, sizin kadın düşmanı politikalarınız!

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisi sonrası Türkiye’de kadın üniversiteleri açılması talimatı verilmiş, dün ise 2021 yılında açılmak üzere Cumhurbaşkanlığı yıllık programına eklenmiştir.

AKP’nin gençliğe yönelik politikaları doğrultusunda yıllardır dizayn edilen üniversiteler, kadın üniversiteleri projesiyle birlikte yeni bir saldırıyla karşı karşıyadır. Üniversitelerin bölünmesi ve şehir merkezlerinin dışına taşınması, Külliye dayatmaları, üniversitelere millet bahçesi yapılması hamlelerine eklenen kadın üniversiteleri, AKP iktidarının kadınları toplumsal yaşamın dışına itme çabalarından biri olarak görülmelidir.

Kadına yönelik şiddetin ülkemizde gizlenemeyecek derecede artmasının AKP politikaları ile doğrudan bağlantılı olduğu su götürmez bir gerçek. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak artan şiddet, AKP iktidarı döneminde kadınlara ve LGBTİ+’lere dönük nefret ve kimliksizleştirme siyasetinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Ekonomik ve sosyal açıdan nefes alanı giderek daraltılan kadınların toplumdaki statüsü tesadüfi olmayan bir biçimde değiştirilip dönüştürülmeye çalışılıyor. AKP iktidarı dönemine kadar kadınların elde etmiş olduğu yetersiz sayılabilecek hak ve kazanımlar ise AKP iktidarı döneminde bilinçli politikalarla yok edilmeye çalışılıyor. İşte ortaya atılan Kadın Üniversitesi projesi de tam olarak buraya oturmaktadır.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin yargı eliyle meşrulaştırıldığı, Diyanet’in kadın ve erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğuna dair verdiği fetvalar göz önünde bulundurulduğunda AKP iktidarının, kadınların özgürleşmesi ve toplumsal hayata katılması gerekiyor söylemleri boş lakırdılardan ibarettir.

Bu açıdan, kadın üniversitelerinin, kadın erkek eşitsizliğini ortadan kaldırmak için açılacağı yaklaşımı büyük bir yalanken bu uygulamaların kadın erkek eşitsizliğini besleyeceği ortadadır.

AKP hükümeti, bir yandan kadın düşmanı politikalarının dozunu artırarak “yeni” kadın modelini dayatmakta, bir yandan da bu modeli başta aile içinde olmak üzere toplumsal alanlarda tüm kadınlara dayatmaktadır. Buna karşı hayatını kendi şekillendirmek isteyen, mücadeleye devam eden kadınlar dünyanın her yerinde ses çıkarmaya devam etmektedir.

Belli ki Pandemi sürecinde eğitim sisteminin çökmüş olması,  milyonlarca öğrencinin eğitime ulaşma noktasında zorluk çekmesi, hayatını kaybetmesi AKP iktidarının gündeminde değildir.

Buradan bir kez daha söylüyoruz;

Kadın Üniversitelerini kabul etmiyoruz!

Kadınları toplumsal yaşamın dışına atmaya çalışacağınıza çökmüş eğitim sisteminizle ilgilenin.

Kampüslerimizi terk etmeyeceğiz, “sorun” bizim varlığımız değil, sizin erkek egemen politikalarınız!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0