Sesimizi duy Trakya Üniversitesi!

Sesimizi duy Trakya Üniversitesi!

Bu yazıda Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri adına taleplerini dile getireceğim. 19 Ekim ile başlayan uzaktan eğitim sürecimiz sorunsuz bir şekilde devam etti. Ta ki online sınav sürecine geçinceye kadar. 30 Kasım’da başlayacak olan sınavlarımızla ilgili kurallar 25 Kasım’da elimize ulaştı. Okulumuzun diğer fakültelerinde kamera ve mikrofon zorunluluğu yokken, sadece bizim fakültemize özgü kurallar getirildi. Bu kurallar aynen şöyle:

 • Öğrencilerin girecekleri sınav öncesinde bilgisayar veya mobil cihazlarını sorunsuz olarak çalışır tutmalarından
 • Özellikle internet bağlantısını kablosuz wifi bağlantı yerine kablolu olarak modem üzerinden bağlanmaları sınavın kesintisiz bir şekilde yapılması için şarttır.
 • Unutulmamalı ki kısa süreli internet kesinti süreleri sınav süresine dâ
 • Çevrimiçi yapılacak ara sınavlarda öğrencilerin sınav süresi boyunca kamera ve mikrofonlarını açık tutmaları
 • Sınav Süresi boyunca kamerası ve mikrofonu açık tutmayan öğrenci gözetmenler tarafından tespit edilip sınavı iptal edilecektir.

Biz de bu kurallar üzerine hashtag çalışması yaptık, gerekli yerlere mail ve dilekçe gönderip taleplerimizi sıraladık. Mailimiz ise şöyle:

Sınav kurallarına karşı savunma maddeleri aşağıda belirtilmiştir. İlgili merciye arz ederiz.

 • Sınava girecek tüm öğrencilerin aynı imkanlara sahip olmadığını belirtir; birçok öğrencide android telefon, kablosuz internet, kamera, mikrofon veya bilgisayar mevcut olmayıp sınava kısa bir süre kala yapılan açıklama ile temin etmenin zor olduğunu ve herkesin bu imkanlara sahip olmadığını belirtmek isteriz.
 • Her öğrencinin yaşam şartları ve aile bireyi sayılarının tek odada sınav olmaya müsait olmaması, kamera ve mikrofonun açık olmasının mahremiyet açısından uygun olmadığını dile getirmek
 • Mikrofonların açık olması ders esnasında bile rahatsız ederken, sınav esnasında birbirimizi rahatsız etmemize neden olacağını
 • Tüm fakülte ve yüksekokullarda kamera ve mikrofon zorunluluğu yokken yalnızca bizim yüksekokulumuzda bunun zorunlu koşulması eğitimde eşitsizlik olup akademisyen ve öğrenciler arası güvensizliğe yol açacağını belirtmek isteriz.
 • Pandemi dolayısıyla işten çıkartılan insanların olduğu ve herkesin bilgisayar, mikrofon veya kamera alamamasının göz önünde bulundurulmasını istiyoruz.
 • Pandeminin bizler içinde zor olduğunu, psikolojik olarak bizi çok yıprattığını belirtmek istiyoruz ve bu durumun daha zor hale getirilmemesini istiyoruz.

Savunmalarımız göz önünde bulundurulmayacak ise imkânları kısıtlı olan öğrencilere bilgisayar, kamera veya mikrofon temin edilmesini arz ediyoruz.

Bugün gelinen noktada taleplerimizle ilgili herhangi bir dönüş alamadık. Her öğrenci eşit imkâna sahip değil. Bizler sesimizin duyulmasını ve taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0