Nazım’ı Okumak

Nazım’ı Okumak

Dünyaya gelmiş belki de en büyük şairlerden biri, ne mutlu ki bize, bu topraklarda doğmuştur. Bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda büyümüş, bu toprakların havasını solumuştur ve aldığı son nefese kadar da bu toprakların hasretini çekmiştir. 1951’de vatandaşlığının elinden alınmasının ardından bir daha çok sevdiği memleketine geri dönemedi Nazım. “Yazıları otuz, kırk dilde basıldı ama Türkiye’sinde Türkçesiyle yasaktı”.
Bu yazıda elimden geldiğince neden ölümünün üzerinden 59 yıl geçmiş olmasına rağmen hala gençler olarak Nazım’ı örnek almamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Nazım Hikmet bir komünist, bir devrimci, bir şair, bir aşık, bir vatanperver nasıl layığıyla olunur, daha doğrusu hayat, hakkını vererek nasıl yaşanır; bunu kendi yaşamıyla bize çok güzel anlatmıştır. Kavgası uğruna hayatının büyük bir kısmının hapislerde, sürgünlerde geçirmesine rağmen hiç eksik etmemiş umudu dizelerinden.
“Diyelim ki hapisteyiz, yaşımız da elliye yakın,
daha da on sekiz sene olsun açılmasına demir kapının. Yine de dışarıyla beraber yaşayacağız,
insanları, hayvanları, kavgası ve rüzgarıyla
yani, duvarın arkasındaki dışarıyla.
Yani, nasıl ve nerde olursak olalım
hiç ölünmeyecekmiş gibi yaşanacak…”
On sekiz sene daha açılmayacak kapıların ardındayken bile yaşama isteğiyle dolu olmayı öğrenmeliyiz ondan. Yaşamayı istemek de değil, inatla mücadele etmek, yaşamayı umduğun hayat için.
Son derece ayrıcalıklı bir ailede doğmuş olan Nazım, döneminin pek çok aydını gibi rahat bir hayat sürmeyi tercih edebilirdi; belki bir milletvekili, bir bakan olabilirdi, korkak bir karanlık içine gömülebilirdi bir akrep gibi ama o tasasız olanı değil doğru olduğuna inandığını yapmayı seçti. Kaybedeceklerinden korkmadı çünkü kazanmak istediği hatta kazanması gerektiğine inandığı bir dünya vardı önünde.
Ve bu nedenle düşmüyor hala Nazım Hikmet ismi dilimizden.Nazım Hikmet yalnızca bir ömür sınırlarında kendini kollamaya çalışmak ve kendi çıkarlarını gözetmek yerine insanlığa duyduğu sorumluluklarla yaşadı ve bu sayede binlerce yeni ömürde hayat buldu, bulmaya devam edecek.

Yazar: Nehir Dizdar

+1
4
+1
7
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0