Ertelenen YKS ve sandıkta görüşeceklerimiz

Ertelenen YKS ve sandıkta görüşeceklerimiz

Eğitim-öğretim hayatımız boyunca farklı derslerden, farklı konulardan tonlarca sınava giriyoruz. Bu sınavlar genellikle, “Fizikte formülleri iyi ezberledin mi? Edebiyatta Servet-i Fünun şairlerinden kaçını tanıyorsun? İngilizce derdini anlatabiliyor musun?” gibi  soruların cevabını almak için yapılıyor, evet biliyoruz. Fakat bu muhattap olduğumuz ve doğru cevabını vermek için yıllarca uğraştığımız sorular, doğru sorular mı? Bizce ne bu sorular, ne de sorulma biçimleri pek doğru değil.

Fizik dersinde formül ezberletmekten öteye geçmeyen ve fiziği hepimizin korkulu rüyası yapan, edebiyatta kitap okumak yerine sınavda sorulacak kitapların özetini kitaplaştıran, İngilizce de asla yeterli olmayan ders kitapları ile karşımıza çıkıp her sene tonlarca parayla bizi dışarıdan kaynak almak zorunda bırakan eğitim sistemi gayet açıktır ki  bizim için kabul edilemez.

Hiçbirimizin yeteneklerini, farklılıklarını, isteklerini umursamayan hatta bunları köreltmekle görevli eğitim sistemi ve bu eğitim sistemini getirenler ile başımız belada. Bizleri kendi ideoloji ve siyasetlerini sorgulamayan ucuz destekçileri olarak yetiştirmek için türlü eğitim sistemi modelleri deneyen farklı iktidarlar maalesef bizi yine şaşırtmadı.

12 yıllık eğitim-öğretim hayatımızın ardından birkaç saat sürecek iki sınavla geleceğimizi belirleyecek olan YÖK, dönemin başında üniversite sınavının 20-21 Haziran tarihinde yapılacağını duyurmuştu. Her sene zam yapılan ve bu sene de toplam 140 liraya denk gelen sınav ücretleri dışında bizi şaşırtan herhangi bir durum yoktu. Fakat ilerleyen süreçte dünyada ve Türkiye’deki pandemi koşullarıyla birlikte bizler eğitim-öğretime ara vermişken 26 Mart günü YKS’nın ertelendiği haberini aldık. 26 Mart’tan sonra YKS tarihini 25-26 Temmuz olarak kabul edip ders programlarımızı buna göre düzenledik ve bir aydan uzun bir süre böyle ilerledik. Ardından 4 Mayıs’ta gelen bir haber ile tüm öğrenciler büyük bir şaşkınlık yaşadı, yapılan açıklamaya göre sınav tarihi pandemi sürecinin hafiflemesi üzerine geri çekilecekti .

Bu haber sınav tarihini Temmuz ayında kabul eden, ona göre hazırlanan bizler için elbetteki tüm planlarımızın ve çalışmalarımızın değişmesi demekti. Pandemi süreci boyunca psikolojimizin olumsuz etkilendiğini, odaklanmada ve çalışmada zorluk çektiğimizi düşünmeden, dershanelerimize, okullarımıza devam edemediğimizi hesaba katmadan, ailesine ya da kendisine COVID-19  teşhisi konan öğrencilerin durumlarını düşünmeden verilen bu plansız ve anlamsız karar bizler tarafından kabul edilebilir bir karar değildi. Milyonlarca öğrencinin geleceğini olumsuz etkileyen bu karar kısa sürede sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu ve 1 milyondan fazla tweet atıldı. Hayatımızın bir yılını verdiğimiz, kabuslarımıza giren, uykusuz geceler yaşatan, stresten ilaç kullanmak zorunda bırakan, bu çarpık eğitim sistemin en kötü dönemi olan üniversite sınav senesinde, tüm dünyanın uğraştığı bir salgın söz konusuyken ve Türkiye’de can kayıpları devam ederken geleceğimizi belirleyecek sınavın tarihiyle böyle oynayamayacağını anlayanlar gece yarısı karşımıza şu tekliflerle geldi; TYT sınav süresine 30 dakika ek süre ,baraj puanının 180’den 170’e indirilmesi ve başından beri belli olan 12.sınıf  2. Dönem konularından muaf olunması. Bu “sus payı” açıklaması ne kadar cazip görünse de, neden kabul etmememiz gerektiğini biliyoruz.

Pandemi süreci boyunca kaybettiğimiz insanlar, enfekte sayıları ve nice etken Haziran ayının sonlarında tahmini 2,5 milyon öğrenciyi sokağa dökmek, aynı sıralarda buluşturmak için elverişli değildir. Burada konu bizim sağlığımız iken birilerinin “Öğrencilerden fedakarlık etmelerini isteyebiliriz.” demesi ne anlama gelmektedir?

Bu sınavı “turizm trafiğini mayıs ayının sonuna yetiştirmek” için geri çekenler bizlerin geleceğine turizm sektöründen gelecek paralar kadar değer vermeyenlerdir. Bizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının temsilcileriyiz. Bizler yerine yeşil dolarlarını seçenler, Twitter’da da yazıldığı üzere ilerleyen günlerde sandıkta görüşeceklerimizdir.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0