Engelsiz Filmler

Öğrenci Sendikası olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için farkındalık yaratacak filmlerden bir öneri listesi hazırladık.  Bu hayatlara dokunan filmlerin ilham ve umut kaynağı olması dileğiyle şimdiden iyi seyirler!

  1. I AM SAM / BENİM ADIM SAM: IMDB(7.6/10)

 

7 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan bir babanın, kızının velayetini almak için verdiği mücadelenin öyküsü … Sam bir çocuğa bakabilmek için ihtiyacından fazlasına sahip olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Eşi tarafından terk edilmiş olmasına rağmen, güçlü bir sosyal çevreye sahip olan Sam, kızının 7. Yaş gününde bir sosyal güvenlik memurunun ziyareti sonrasında kızından ayrılmaya çalışılıyor. Michelle Pfeiffer ve Sean Penn’in üstün oyunculuk performanslarını da unutmamak gerek. (2001)

 

 

 

  1. Kadın Kokusu / Scent of a Woman: Beyazperde (4.6/5)

 

Charlie öğrencilik yaşamında para kazanabilmek için kör bir adama bakıcılık yapmaya razı olur. Ne var ki Emekli Albay Frank haftasonu için bir plan yapmıştır ve Charlie de ona eşlik etmek zorundadır. Limuzinler, şarap, tango, kadınlar ve müthiş bir yolculuk …

Albayı canlandıran Al Pacino görme yetisini kaybetmiş bir adamın rolüne bürünmeden önce 6 ay körler okulunda yaşamıştır. Oscar Ödülleri’nde en iyi görüntü, düzenleme, en iyi oyuncu dallarında aday gösterilmiş, en iyi oyuncu ödülünü Al Pacino ile kazanmıştır. (1992)

 

 

  1. Benim Dünyam: IMDB(7.6/10)

Görme ve duyma engeli olan bir kızın hayatının grilerden kurtulup renklendiği bir hikâyeyi sunuyor bize Uğur Yücel. Başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat’in olduğu Benim Dünyam, adeta karanlığı aydınlığa çeviriyor izleyici için.  Küçüklüğünde geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında kör, sağır ve dilsiz kalan Ela, aynı durumdan ablasını kaybetmiş Mahir’le tanışır ve yaşam mücadelesine adımını atmış olur.  Bir otobiyografi romanı olan Yaşadığım Dünya’dan uyarlanmıştır. (2013)

 

 

 

 

  1. Mucize / Wonder : IMDB (8/10)

Yüzünde ciddi bir deformasyon olan Auggie, okulunda yaşıtlarının zorbalığına uğruyordur. Ancak onlardan farklı olmadığını kanıtlama çabası içindedir. Çünkü önemli olan içindeki güzelliktedir. Yönetmenliğini Stephen Chbosky’nin üstlendiği film, R.J. Palacio’nun romanından Steve Conrad tarafından senaryolaştırıldı.(2017)

 

 

 

 

 

  1. RAY: IMDB(7.7/10)

Kardeşinin trajik ölümü sonrasında kör kalan Ray Charles’ın, zorluklarla dolu yaşam mücadelesini anlatan, biyografi türündeki Ray filmini meşhur, ‘‘Hit the Road Jack’’ sahnesinden biliyoruz. Jamie Foxx’un efsane oyunculuğu Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştü. (2004)

 

 

 

  1. Tamam Mıyız? / Are we okay? : IMDB (7/10)

İhsan fiziksel engeli sebebiyle annesine bağlı yaşamak zorunda kalıp hayata her geçen gün daha olumsuz yaklaşan birisidir. Temmuz da işini ve sevgilisini kaybetmiştir. Temmuz ve İhsan’ın yollarını kesiştiren tesadüf , ikisinin de hayata tekrar olumlu bakmasına sebep olmuştur. Çağan Irmak’ın filmi olan yapımın senaryosu da Irmak’a ait. Ayrıca başrollerde Aras Bulut İynemli ve Deniz Celiloğlu’nun harika oyunculuklarını izliyoruz.(2013)

 

 

 

 

Kapak tasarımı: Ali Ahmet Turunç

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0