Elbet bizim de #VarBirHayalimiz!

Elbet bizim de #VarBirHayalimiz!

1 Mayıs’ta elbet bizim de #VarBirHayalimiz diyen sıra arkadaşlarımıza hayallerini, nasıl bir gelecekte yaşamak istediklerini sorduk.

 

Gelecek kaygısı ve akademik alanda stres yaşamak istemiyorum. Üniversiteden mezun olduğumda alanımla ilgili bir iş bulup hayatımı devam ettirecek kazancı sağlayabileceğimden emin olmak istiyorum.
Yağmur Mutlu – Ankara Üniversitesi
Üniversite okurken üniversitemin imkanlarından en iyi şekilde faydalanmak istiyorum. Ankara’nın göbeğindeki bir üniversitede imkanların bu kadar kısıtlı olmasından rahatsızım. İmkanları sağlamak için de elimden geleni yapmak istiyorum.
Berfin Tanrıkulu – Ankara Üniversitesi
Faturaları ödeyemediğim zamanlarda “Elektrik kesildi mi? Su bitti mi?” korkusuyla eve girmek istemiyorum. Kaldığım öğrenci evinde huzurlu yaşamak istiyorum.
Birlikte mutlu olacağımızı düşünerek aynı eve çıktığım arkadaşımı sadece sabaha karşı işten çıkıp geldiğimde görmek istemiyorum. Gece yarısına kadar çalışıp eve gelince yorgunluktan uyumak yerine onunla birlikte sosyal etkinliklere katılmak istiyorum.
Setanay Nurdan Çeçem – Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Bir kitaba verdiğim parayla beş kitap alabilmek, daha çok okumak istiyorum!
Tiyatro izlemek için harcayacağım parayı okula giderken yol masraflarıma harcamak istemiyorum. 
Işınsu Yıldız – İstanbul Kadıköy Lisesi
Üniversite ve geleceğim için okul ile aynı anda part-time bir işte çalışmak yerine ders çalışıp güzel bir burs kazanmak istiyorum, dersimin olmadığı günlerde de zorlanmayacağım bir işte çalışıp kendi paramı kazanmayı istiyorum.
Buse Gülsoy – İstanbul Kadıköy Lisesi
İlgi alanlarım ile ilgili herkese eşit imkanlar sunulacak şekilde kaliteli eğitim almak istiyorum. Ücretsiz bir şekilde müzik, resim, el işleri gibi çeşitli dallarda herkesin faydalanabileceği şekilde eğitim imkanına sahip olmak isterim.
Azra Çağlayan – Özel Saint Benoit Fransız Lisesi
Ödeyemediğim faturalarımın aklıma gelmesiyle derste dikkatimin dağılmasını istemiyorum. Sokakta öğrenci olup olmadığımı soranlara “öğrenciyim” dediğimde bana acıyarak bakmalarını istemiyorum.
Kokusu gelmiştir diye yaptığı yemeği gönderen yan komşumun, gönül rahatlığıyla “Tabağı dolu yollarsın artık, eskisi gibi öğrenciler yokluk çekmiyor ya” diyebilmesini, faturalardaki değil, notlarımdaki sayıların büyümesini istiyorum.
Eren Saraç – Marmara Üniversitesi
Her sene kaldırım taşı yenileyen, okulun içine bilmediğiniz binalar yapıp kendilerinin yararına türlü paralar harcayan ve kazanan üniversitelerin öğrenci labaratuvarlarını boş bırakmasını istemiyorum. Deney yaparken malzemeyi on parçaya bölmek ve yapamadığımız deneyleri yapmışız gibi rapor yazmak istemiyorum. Sermayenin cebi değil, öğrencinin eğitimi ve sağlığı düşünülsün istiyorum.
Sera Yağmur Sonat – İstanbul Teknik Üniversitesi
Güzel, aydınlık umutlarla girdiğim üniversite hayatımda para kaygısı yaşamaktan dolayı sosyal aktivitelerimi ertelemek zorunda kalmak istemiyorum. Bazen bir kitap veya dergi alırken bile düşündüğüm oluyor ve vazgeçebiliyorum. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıpranmış hissediyorum. Yarınlarımı kazanmak için çabalıyorum ve bu tek motivasyon kaynağım.
Esra Arabacı – Türk Alman Üniversitesi İstanbul
Geleceğim için endişeleniyorum. Yaptığım meslek planlaması bile ileride benim daha fazla para kazanmamı ve doğal olarak daha fazla otorite sahibi olmam gerektiği hakkında. Belki de sadece iş sahibi olmak için sevmediğim bir iş yapmak zorunda kalacağımın endişesi içindeyim.
Ceren Küçükoran – Kandilli Kız Lisesi
Okul hayatım boyunca sınav kaygısıyla ve bunun üzerimde oluşturduğu baskıyla yaşamak istemiyorum. Daha rahat sosyalleşebileceğim, baskısız bir yaşam istiyorum.
İclal Dinç – Kandilli Kız Lisesi
Gelecekte şirketlerin,fabrikaların kar hırsıyla olduğu bir dönem değil de eğitimin, sağlığın önemli olduğu bir gelecek istiyorum.
Eğitim için para ödediğim okulun mali işlerden dolayı kapanmamasını, eğitimin parasız ve laik olmasını istiyorum.
Gecesinde çalıştığım, gündüzünde okula gittiğim, ay sonu faturalarını düşündüğüm ve ödeyemediğim bir hayat istemiyorum.
Gelecekte rahat yaşadığım ve tabii ki toplum olarak özgür, eşit ve huzurlu yaşadığımız bir hayat istiyorum.
Gelecekte paramın yettiği bir şekilde kitap-dergi almak istiyorum.
Berkay Sarıer – Uğur Okulları
Bir lise son sınıf öğrencisi olarak üniversite okuduktan işsiz kalıp kalmayacağımın korkusu olmadan dilediğim bölüme gidebilmeyi istiyorum. Hobilerime vakit ayıramadan, dışarıda içtiğim birkaç bardak kahveyi bile lüks sayarak yaşamak istemiyorum.
12. sınıfa gidiyorum ve senelerce aldığım niteliksiz eğitimi benden sonraki dönemlerin de almasını istemiyorum. Gelecek nesillerin bilime, doğrulara dayalı bir müfredat çerçevesinde eğitim almasını istiyorum.
Özge Sezen – Uğur Okulları
Okumak için geldiğim şehirde, okul-ev-iş arasına hapsolmak istemiyorum. Yaşadığım şehri tanımak istiyorum. Sokaklarında doyasıya gezecek zamanımın olması benim de hakkım.
Sırf öğrenci olduğum için bodrum katında değil gerçek bir “ev”de yaşamak istiyorum
Cüneyt Bora Bayın – Yeditepe Üniversitesi
Ben artık tiyatro bileti bulduğumda ay sonuna denk gelirse vazgeçmek istemiyorum. Sinema afişlerine karşıdan bakıp, başkalarının konser ve festival anılarıyla yetinmek istemiyorum. Ben adil bir ülkede bedenimi, zihnimi ve ruhumu aynı anda besleyebilmek istiyorum.
Deniz Doğa – Işık Okulları
Ben mezuna kalmış bir öğrenciyim. Eğitim sisteminin öğrencileri adeta hipodromda at gibi yarıştıran, niteliksiz eğitim yüzünden dershanelere mahkum bırakılmış onlarca öğrenciden biriyim. Üstelik “18 yılda 15 kez değişmiş eğitim sistemi yeniden değişecek mi? Müfredattan konular kaldırılıp eklenecek mi ?” tarzı soruların yarattığı kaygıyı tarif edemiyorum.
Üniversite okumak istiyorum. Lakin okurken yarı zamanlı çalışmak, ihtiyaçlarıma yetecek mi diye düşünmek istemiyorum. Üstelik üniversite bitirdikten sonra iş bulabilecek miyim ondan bile emin değilim.
Üniversiteyi okurken sinema,tiyatro tarzı aktiviteleri gerçekleştirmek için para hesabı yapmak istemiyorum. İşsiz kalmak istemiyorum. Bilimsel, laik eğitim almak istiyorum.
Üniversite sınavı için okulların verdiği eğitimin nitelikli olmasını istiyorum. Ayrıca dershaneye gitmek istemiyorum. Eğitim sisteminin sürekli değişmesini, müfredatın bilimden uzaklaşmasını istemiyorum.
Yunus Bület – Lise mezunu
Kirası daha ucuz olduğu için tekinsiz mahallelerde evler tutup her eve gidiş yolumda kendimi güvende hissetmediğim bir üniversite hayatı istemiyorum. Yine kirasını zar zor denkleştirdiğim evlerde doğru dürüst ısınabilmek için ödemeye çalıştığım doğalgaz faturalarını ve yediğim her öğünün hesabını kafaya takmak istemiyorum. Yarı zamanlı çalıştığım ve maaşı emeğimi karşılamayan işyerimden gelen gelirin mimarlık fakültesi eğitimim için aldığım malzemelerin masrafını bile zar zor karşılamasına rağmen bu işe yine de ihtiyacım olduğunu bilmeyi istemiyorum. Hayatta kalma derdimin öğrenme hevesimin önüne geçmediği bir üniversite hayatı istiyorum.
Güneş Harputlu – İstanbul Teknik Üniversitesi
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0