Bir basın kartı düellosu

Bir basın kartı düellosu

Ülkemizde meslek seçimleri sebebiyle başı derde giren, en fazla yargılananların başında gazetecilerin olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır. Sosyal medyada birkaç saat geçirdiğinizde veya kısa bir araştırmayla bu konuda çok sayıda veriye, günlük habere ulaşmak mümkün. “Press in Arrest Ekim 2020 Basın Özgürlüğü Raporunda” Ekim ayında Türkiye’de; en az 7 ilde görülen 45 basın davasında, en az 74 gazeteci yargılandı. Yargılanan 74 gazeteci ile ilgili davalarda savcılıklar, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve toplam 321 yıl 6 aydan, 916 yıl 4 ay 15 güne kadar hapis cezası talep ettiler. Göründüğü üzere bizim sektörde mesleki faaliyette bulunmak başlı başına bir ‘dert’ iken mesleğe başlayabilmek de o kadar da kolay değil.  “Mezun olunca ne yapacağım” sorusu günümüzde her öğrenci gibi İletişim Fakültesi öğrencilerinin de en temel derdiyken üniversitelerin zorunlu stajı kaldırdığı, akademide eğitimin günden güne daha niteliksiz bir hal aldığı günümüzde öğrenciler eline kamera bile alamadan mezun olmak zorunda bırakılıyor. Staj sömürüsünün en yoğun yaşandığı alanlardan birinin başında da ne yazık ki basın sektörü geliyor.

Türkiye’de medya ortamı deyim yerindeyse tam bir kurtlar sofrasına dönmüşken mezun olduğunda iş bulabilmek adına para almadan staj yapan arkadaşlarımızın sayısı da hiç de az değil. Bütün bu iç karartıcı tabloyu aşıp sektör içine girebilenlerimizi ise artık yepyeni zorluklar bekliyor.

Türkiye’de bir süredir gazetecinin kim olduğunu tescilleme hakkı olduğuna inanılan bir sistem var. Sizin ne kadar bu mesleği yapmak istediğiniz, idealleriniz ya da akademik başarınız “gazeteci” olarak kabul edilmeniz için ne yazık ki yeterli değil. Daha doğrusu basın kartı alabilmeniz için yeterli değil. Ülkemizde bir süredir basın kartları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından veriliyor ve ne yazık ki, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı artık sadece “makbul” gördüklerine basın kartını veriyor. “Makbul” bulmadıklarına ise incelenmesi gerektiğini söylüyor. Farkındayız; yaratmak istedikleri gazeteci profili, maliye ve hazine bakanının kişisel sosyal medya hesabından yayınladığı istifa beyanını 24 saat boyunca görmeyen-duymayan-söylemeyen bir profildir. Ana akım medyayı ve arkasındaki sermaye gücünü tamamen hizaya sokan iktidarın, yandaş kılamadığı gazetecileri tutuklama ve yargılamalarla yıldırma, korkutma ve susturma niyetinde olduğu tartışmasız bir gerçek. Muhalif basın kuruluşlarına yönelik erişim engelleme, basın ilan kurumundan ilan yasakları, basın kartına yönelik engellemeler, tazminat davaları ve daha birçok zorlayıcı yaptırım da bunun en büyük göstergesidir.

Elbette basın kartının ne önemi var denilebilir. Gazetecilik kartla yapılan bir meslek değil derseniz de size hak veririm. Ancak basın özgürlüğünün olmadığı, yaptıkları haberler sebebiyle onlarca gazetecinin yargılandığı ve yargılanma sırasında hakimlerin, gazetecilerin üzerindeki kurum tanıtma kartlarının hiçbir geçerliliği olmadığını, Türkiye’de gerekli şartları taşıyanlara resmi nitelikteki basın kartlarının sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca verildiğini, “doğal olarak söz konusu şartları taşımadıklarından bu kişilere kart verilmediğini ve basın mensubu olmadıklarının anlaşıldığını” belirtiliyorsa biz gazeteci adaylarının dönüp bakması gereken bir durum var demektir.

Mahkemeye göre; kimin kart taşıma hakkı olduğu tartışması bir yana, kimin gazeteci olup olmadığına karar verme yetkisi de çalışanlarının önemli bir bölümünün hayatında trafik kazası haberi bile yazmadığı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda.

Dünyada, gelişmiş, demokratik ülkelerde hiçbir uygulama örneği olmayan bu keyfi uygulama sonucunda mahkemenin kararıyla, bundan sonra Cumhurbaşkanlığı’nın basın kartına “layık görmediği” isimlerden birinin bizden biri olmayacağının hiçbir garantisi yok. Geleceğimizi kurtaralım diyerek çıktığımız bu yolda yolumuza konan taşları görüyoruz ama biliyoruz; ne gazeteciliğin nasıl yapılacağına mahkemeler ya da kurumlar karar verebilir, ne de gazetecinin kim olduğuna.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0