25 Kasım: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

İçinizdeki derin boşluk hissi artıyor mu? Yoksa aksine biz kadınlar olarak bu eşitsizliğe karşı daha mı güçlü hissediyoruz?

Ben başlayayım:

Türkiye’de yaşayan kadınlar olarak yarınımızın veya bugünümüzün garantisi yok. İşte bu yüzden sömürünün, şiddetin ele geçirdiği bu dünyada mevcut düzeni değiştirecek özgür, laik ve eşit bir dünya için biz kadınlar olarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tarih 25 Kasım 1960… Mirabal Kardeşlerin, Dominik Cumhuriyeti’nde faşizme ve erkek-devlet şiddetine karşı mücadele ederken askerlerin tecavüzüyle katledilmelerinin ve kaza süsü verilmelerinin 61. yıl dönümündeyiz ve Mirabel Kardeşlerin verdikleri mücadeleyi büyüterek evde, işte, sokakta, her yerde direniyoruz.

25 Kasım bugün Dünya kadınlarının Ataerkil topluma ve düzene karşı sokaklarda seslerini duyurmalarının bir sembolü haline geldi. 1999’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” ilan edildi.

Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz!

Türkiye’deki 20 yıllık iktidar kendi cinsiyet rollerini inşa etmek için yıllardır oluşturduğu politikalarla bizi görünmez kılmaya çalışmaktadır. Çilem Doğan gibi defalarca kez koruma talep etmesine rağmen kendini savunmak zorunda kaldığında cezalandırılan kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır. Anayasamızın 34. Maddesine göre toplantı ve gösteri yapmak bir hak olup, hiçbir izne tabi değildir. Buna rağmen haklarını savunmaya çalışan kadınlar müdahaleyle karşı karşıya gelmiştir. LGBTİ+lara karşı nefret söylemleri ve LGBTİ+ cinayetleri meşrulaştırılmıştır. Böylelikle Ataerkil toplumun yapıtaşları korunmaya çalışılmıştır.

Kadın bedeninin metalaştırılmadığı bir toplumu, İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ün uygulanmasını, LGBTİ+’ların ve kadınların üretimde ve eğitimde yok sayılmamasını, okullarımızda kulüplerimizin kapatılmamasını ve eşit-özgür koşullarda bir yaşamı talep ediyoruz.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0