Nedenleri ve Niçinleriyle Öğrenci Sendikası’nı konuştuk

Öğrenci Sendikası ÇOMÜ Meclisi üyesi Mehmet Karakuş, Öğrenci Sendikası girişimini Kozmopolitik’e değerlendirdi.

►Öğrenci Sendikası neden ve niçin kuruldu?
En basit haliyle açıklamak gerekirse bugün birçok öğrencinin yaşadığı ve artık canından bezdiği sorunların ortasında, öğrencilik yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan okullarımız sürekli daha niteliksiz hale gelirken, bir yandan da “kar amacı güden kuruluşlar” haline geliyor, diğer taraftan eğitim politikaları gerici, bilimdışı, adaletsiz ve kayırmacı bir eğitim sistemini yaratıyor. Bunlarla bir türlü başa çıkabilsek, sürekli büyümekte olan genç işsizler ordusuna eklenme ihtimalimiz çok yüksek. Bir çoğumuz okuduğu bölümle alakasız işlere girmek zorunda olduğunu kabul etmiş.

Anlayacağınız neresinden tutsak elimizde kalan bir durumdayız.
Türkiye’de işçilerin, kadınların ve birçok kesimin temsilcisi, taleplerini dile getiren bir mücadele aygıtı, sözcüsü varken neden öğrencileri bir çatı altında birleştirecek bir sözcüsü olmasın diye düşündük. Bu ihtiyaç doğrultusunda Güzel Günler İçin Geliyoruz kampanyasıyla çağrımızı yaptık ve buluşmalarımızı gerçekleştirdik, bu buluşmaların tartışma zemini de aslında neden Öğrenci Sendikası’na ihtiyacımız olduğu yanıtını verdi bize.

► Türkiyedeki ekonomik sorunlar sendikanın kuruluşunu etkiledi mi, Sendikanız ekonomik kriz ile ilgili ne gibi çalışmalar yapacak?

En başta geleceksizlik olmak üzere Öğrenci Sendikası, eğitimden mesleğe hazırlanışa, iş bulmaya ve okurken sektörle bağ kurmaya odaklanıyor. Sektörel modelde örgütlenme ihtiyacı da bu şekilde ortaya çıkıyor zaten.
Kriz koşullarından en zararsız şekilde çıkmak için öğrencilerin dayanışma ağlarını ve mekanlarını yaratmak zorundayız. Bir araya gelmiş bir öğrenci toplamı, sorunlar karşısında çözümün tek aracı diye düşünüyoruz. Birlikte olursak, yaşadığımız sorunlara karşı çözümlerin arkasında durabiliriz. Sonuçta bazı sorunları bireysel de yaşasak, bunlar hepimize dokunan sorunlar.

►Sendikaya kimler üye olabilir?

Öğrenci Sendikası’nın kuruluşu tüm öğrencilere açık bir çağrıdır. Üniversite, lise, açıköğretim fark etmeksizin benzer dertleri, talepleri paylaştığımız ve bunlar için mücadele etmek isteyen tüm öğrenciler sendikalı olabilir.

►Sendika nasıl işleyecek?

Sendika, sektörel ve okul bazlı bir mücadele perspektifi çizecek. Üniversite ve liselerde okulların özgün problemlerine yanıt üreten tarzda bir çalışma yürütürken bir yandan da sektörel örgütlenmede sektörler içinde yaşanan problemlere alanın içine girerek yanıt üretmeye, çözüm bulmaya çalışacak. Bir arkadaşımız Öğrenci Sendikası’na gelince hem okulunda bulunan problemlere karşı mücadele edecek hem okuduğu meslek kolunun sorunlarına, okuduğu süreç boyunca çektiği yoksulluk problemi ya da stajlarda uygulanan düşük ücret gibi sorunlara karşı yalnız kalmayacak.

►Öğrenci Sendikası’nı nerelerde göreceğiz?

Doğrusu, bu bir araya gelen herkesin kendi yollarını nasıl açacağıyla bağlantılı. Geçtiğimiz günlerde, müdürünün giyimine karıştığı ve psikolojik şiddet uyguladığı öğrencilerin de yanında olup, çözüm arayışlarını büyütmek istiyoruz; işsiz kalma korkusuyla sıra arkadaşlarıyla rekabete girmeyi yanlış bulan arkadaşlarımızla da.
Dolayısıyla, bu sorunun yanıtını ilerleyen süreçler ve gündemlerde daha net göreceğiz.
Fakat bizim hedeflediğimiz, Öğrenci Sendikası’nı öğrencileri ilgilendiren her alanda öğrencilerin temsilcisi pozisyonuna getirmek. Nerede öğrencileri ilgilendiren bir gündem var ise sendika öğrencilerin sözünü oraya taşıyacak. Üniversite gündemlerinde üniversite yönetimi ve fakülte yönetimi ile olsun, Meclis’te öğrencileri ilgilendiren yasalarda vekillerle görüşmeler olsun öğrencilerin kendi hayatlarıyla ilgili söz söyleyebilme yetisini geliştirmek ve bunun kanallarını açmak istiyoruz.

Kaynak: http://kozmopolitik.com.tr/haberler/nedenleri-ve-nicinleriyle-ogrenci-sendikasini-konustuk-09122019.html

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0